CERTYFIKOWANE KURSY ON-LINE

w ofercie grupowej i indywidualnej dla nauczycieli, wychowawców, dyrekcji, pedagogów, psychologów, logopedów i studentów

katalog szkoleń
Certyfikowane kursy online
NAJCHĘTNIEJ WYBIERANE KURSY ON-LINE

każdego dnia czekają na Ciebie ciekawe promocje

promocje
Promocja

Jak będzie wyglądała szkoła przyszłości?

Pociąg zmian ruszył. Gotowi do drogi?

Uczy i bawi, to w niej zawieramy znajomości, a nawet przyjaźnie, które potrafią przetrwać próbę czasu - szkoła. Otaczający świat nieustannie ewoluuje i nie pozostaje na nią bez wpływu. Zmieniają się metody nauki i narzędzia, które w niej pomagają.
Wyobraź sobie, jak będzie wyglądała szkoła przyszłości. Pomyśl o metodach nauki, budynku, ludziach i detalach, które pojawiły się jako pierwsze. Masz? Teraz zobaczmy, czy Twoje przewidywania się sprawdzą. Jednocześnie sprawdzimy, co dzieje się na naszych oczach, a na jakie rozwiązania musimy jeszcze zaczekać.

Ważne statystyki: dzieci i elektronika

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w badaniu z 2019 roku podał, że ponad 80% dzieci w wieku od 7 do 15 lat ma własny telefon komórkowy. Im starsze dzieci, tym odsetek jest większy:

  • 7-9 lat - 63,6%,
  • 10-12 lat - 91,7%,
  • 13-15 - prawie 100%.

Smartfony mają wiele zalet i rodzice kupują je dzieciom głównie dla łatwiejszej komunikacji. Jednak to rozbudowane urządzenia, które dają dużo więcej możliwości. Rozmowy głosowe i SMS-y to dzisiaj dodatek, który łatwo zastąpić komunikatorami internetowymi. Wielofunkcyjne telefony można wykorzystać w edukacji, ale potrzebna jest do tego odpowiednia infrastruktura.

Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczący polskiego szkolnictwa

W 2019 roku pojawił się raport NIK „Szkoła dla innowatora”. Można w nim przeczytać, że polskim uczniom brakuje kompetencji związanych z kooperacją i kreatywnym myśleniem. Postęp cyfryzacji daje szansa na rozwinięcie tych umiejętności u dzieci i młodzieży. Pomogą w tym interaktywne tablice, specjalnie stworzone aplikacje czy technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Raport NIK pokazuje, że istnieje potencjał, aby bardziej odważnie wprowadzać nowe technologie do placówek oświatowych. W tym samym badaniu 45% ankietowanych dydaktyków uznało szkołę za miejsce przyjazne we wdrażaniu innowacji! Jednocześnie zwrócili oni uwagę, że potrzebne są rozwiązania systemowe, a nie pojedyncze urządzenia. Tylko przemyślane, zaplanowane i sprawdzone systemy mogą wprowadzić szkołę w erę cyfryzacji.

Virtual Reality (VR- rzeczywistość wirtualna)

To w pełni cyfrowy świat, w którym można zwizualizować dowolną treść. Wycieczka w kosmos, Jurassic Word, „Podróż do wnętrza ziemi” czy „20000 mil podmorskiej żeglugi” z kapitanem Nemo mogą się urzeczywistnić w postaci cyfrowej. Wyobraź sobie lekcje w Hogwarcie! Do takich wypraw przydatne będą okulary VR, które mogą współpracować z pewnymi typami smartfonów. Technologia zmienia się tak szybko, że dostęp do nowych rozwiązań jest obecnie coraz prostszy.

Augmented Reality (AR - rzeczywistość rozszerzona)

Potrzebuje tylko urządzenia wyposażonego w kamerę. Technologia może ułatwić życie nam wszystkim. Potrzebujesz linijki? Sięgasz po wirtualny odpowiednik, który zmierzy rzeczywistą odległość. Planujesz remont pokoju? Zobacz, jak będzie wyglądał w wymarzonym kolorze, zanim wybierzesz się do sklepu po farbę. Dzisiaj z takich rozwiązań korzystają np. producenci gier. Moda na Pokemon GO czy Wiedźmina osadzonego w realiach naszej codzienności to rozrywka, która porywa tłumy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać te narzędzia w celach edukacyjnych.

Źródło: https://pixabay.com/

 

Technologia a bezpieczeństwo uczniów, czyli kilka słów o „kontroli rodzicielskiej”

Kontrola rodzicielska, czyli ograniczenie dostępu do internetu, a także inne zabezpieczenia i blokady mają chronić najmłodszych przed nieodpowiednim użytkowaniem oraz niewłaściwymi treściami. Jednak ochrona młodych umysłów przed niewłaściwymi treściami, jakie można znaleźć w internecie, nie jest prosta. Młodzież jest bystra i świetnie obeznana z nowymi technologiami. Nie można ich lekceważyć, ponieważ założona blokada lub hasło na router z czasem zostaną złamane.

Poza bezpieczeństwem w cyfrowym świecie ważne jest także to fizyczne. Nowe technologie mogą zatroszczyć się o uczniów także w murach uczelni. Przemoc i kradzieże pojawiają się w niemal każdej szkole. Analizy pokazują, że monitoring wizyjny wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów oraz pracowników.

W niedalekiej przyszłości narzędzia dydaktyczne będą wzbogacone o Artificial Intelligence (AI), czyli sztuczną inteligencję. Przy jej użyciu można monitorować i analizować problemy w czasie rzeczywistym. Piotr Bettin z Konica Minolta uważa, że inteligentny monitoring podnosi bezpieczeństwo, umożliwia szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych, ale także może informować o przemocy, wandalizmie czy pożarach. O poważnych incydentach będą natychmiast zawiadamiane odpowiednie służby.

Piotr Bettin podkreślił także, że technologia anonimizacji obrazu pozwoli na stosowanie narzędzia „także w świetle obowiązujących przepisów RODO”.

Przydatną wiedzę znajdziesz w naszym kursie: Bezpieczeństwo w kształceniu na odległość.

Bezpieczeństwo cyfrowych danych w szkolnictwie

Cyfryzacja ułatwia wiele spraw, a w tym transfer i gromadzenie danych. Wiele wrażliwych informacji dotyczących uczniów, pracowników i rodziców nie może dostać się w niepowołane ręce. W związku z tym potrzebne są odpowiednio zabezpieczone platformy, na których będzie można archiwizować zgromadzone dokumenty.

Problem istnieje, bo jak podaje brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) oraz Londyńska Sieć Edukacyjna (LGfL) obecnie co piąta placówka miała do czynienia z cyberatakiem. Niestety, niektórzy dyrektorzy mogą nawet nie wiedzieć o takich incydentach. Niespełna połowa biorących w badaniu szkół oceniła, że mają wystarczające zasoby, aby przeciwdziałać takim zdarzeniom.

Szkoła nowoczesnym i innowacyjnym miejscem pracy

Obecnie nauczyciele borykają się z wieloma wyzwaniami, a jednym z kluczowych, jest praca papierkowa. Czas poświęcony na uzupełnienie formalności można lepiej spożytkować, np. wykorzystując potencjał nauczycieli, dając im możliwość spędzania większej ilości czasu z uczniami.

Zdaniem ekspertów, nowoczesne systemy zarządzania dokumentacją powinny zastąpić ręczne wprowadzanie informacji do bazy danych. Pozostaje tylko wdrożyć tego typu narzędzie i przeszkolić kadrę. Zwiększy to zasoby czasu, który można przeznaczyć na bardziej wartościowe zadania.

Czy czekają nas zmiany w sposobie nauczania?

Do niedawna nauka zdalna była tylko fikcją literacką, a pandemia cały proces przyśpieszyła. Dzisiaj nikogo nie dziwi, że dziecko, zamiast wrzucać plecak na ramiona, siada u siebie w pokoju i uczestniczy w lekcjach. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale najpewniej każda metoda takowe posiada.

Anthony Salcito to wiceprezes ds. Światowej Edukacji w firmie Microsoft uważa, że w najbliższej dekadzie systemy edukacji na świecie położą większy nacisk na naukę poza klasą. Anthony wygłosił na ten temat przemówienie na konferencji BETT 2020.

Praktyczne wskazówki o metodach zdalnego nauczania znajdziesz w naszym kursie: E-learning - nauczanie zdalne w praktyce.

Ewolucja obecnych metod metody nauczania

Wspomniany wcześniej Anthony Salcito podzielił swoimi doświadczeniami: „Jeżdżę po szkołach na całym świecie i zawsze zadaję to samo pytanie. Czy chcą w nich tylko uczyć, czy inspirować do nauki? Badania pokazują, że zdolny uczeń, który chce osiągnąć sukces w przyszłości, większość pracy musi wykonać na własną rękę, w domu”.

Źródło: https://pixabay.com/

 

Zdaniem Anthonego, współcześni uczniowie oraz studenci mają duży wpływ na świat. Używają nowych technologii do poszukiwania własnych metod nauki. Dzięki temu nową wiedzę dużo łatwiej zaimplementować w życie osobiste, a to przekłada się na lepsze rezultaty. Powiedzenie „Wiedza to do potęgi klucz” pasuje w tej sytuacji idealnie.

Przydatny kurs: Efektywna nauka zdalna - Metodyka nauczania i przepisy prawa.

Co Salcito mówił na temat edukacji? „Myślę, że głównym tematem edukacji następnej dekady jest technologia, która umożliwia szkołom działanie jako centrum uczenia się, choć główny nacisk jest kładziony na resztę ścieżki edukacji. Ważne jest nie tylko to, co dzieje się w klasie, ale i poza nią”.

Powyższa teza zakłada, że sukces, jakkolwiek rozumiany, to coś więcej niż obecność na zajęciach. To także, a może przede wszystkim samodzielna praca. Nauczyciel ma być latarnią morską, do której zmierzają uczniowie na swoich statkach. Pedagog przekazuje najważniejsze informacje - to mapa. Rolą ucznia jest zdobycie podstawowej wiedzy o prądach morskich czy określonego nazewnictwa jak np. burta, czy rufa. Kluczowe dla młodego człowieka i jego systematycznych postępów będzie znalezienie optymalnego sposobu przyswajania wiedzy, który pozwoli wdrożyć ją w praktyce

„W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci główny nacisk w edukacji był położony na doświadczenia w klasie. Teraz to się zmienia. Szkoły stworzą podstawy dla integracyjnych, elastycznych ścieżkach rozwoju, które umożliwią uczniom naukę poza murami budynków” - podsumował Salcito.

Dla jednych „wkuwanie” na pamięć to jedyna technika nauki, a jest ich całe mnóstwo. Ktoś może oglądać filmy lub słuchać podcastów, a inna osoba przeczyta w książce o rodzajach drzew i pobiegnie na dwór w ich poszukiwaniu. Technologia ułatwia także „obejrzenie” danego zagadnienia, problemu lub rzeczy z wielu perspektyw. Może to pomóc w zapamiętaniu, a przede wszystkim zrozumieniu informacji.

Czy nauczyciele to filar edukacji? Tak!

Nowe technologie w systemie edukacji są ważne, ale w centrum nadal pozostają nauczyciele. To oni mają kluczową rolę w transformacji metod edukacji.

„Nauczyciele są bardzo ważni. Potrzebujemy innowacyjnych nauczycieli. Nie powinni być oni związani strukturą 40-minutowego wykładu, dynamiki zajęć lub oceny związanej z programem nauczania, ale znać cel i misję, by rozwijać potencjał każdego ucznia” - powiedziała Barbara Holzapfel dyrektor generalny ds. Marketingu Edukacji w Microsofcie.

Pedagodzy na całym świecie są mocno obciążeni pracą, a na ich barkach spoczywa ogromna presja. Władze Wielkiej Brytanii zrozumiały powagę sytuacji i podniosły pensje dla początkujących nauczycieli. Celem tego działania jest przyciągnięcie większej liczby absolwentów do sal lekcyjnych. W Polsce sytuacja nauczycieli jest bardzo różna.

Źródło: https://pixabay.com/

 

Microsoft szczegółowo analizuje system edukacji. W jednym z opracowanych raportów wynika, że aż 70% nauczycieli przyznało, że ograniczenia czasowe to największa przeszkoda, która utrudnia dostarczenie bardziej spersonalizowanych treści uczniom. Nowe technologie mogą uwolnić nawet 30% czasu dla nauczycieli.

„Musimy zrozumieć, że każdy uczeń uczy się inaczej i ma inne aspiracje. Spersonalizowane uczenie się może zmotywować jednostki do chęci bycia najlepszym, połączenia pasji i talentów, a także ich specjalnych potrzeb. Musimy skupić się na wspieraniu i rozwijaniu systemu, na podnoszeniu potencjału wszystkich dzieci. Umożliwiają to technologie. Musimy zmienić nasz sposób myślenia o edukacji” - podsumował swoje wystąpienie Anthony Salcito.

Jak będzie wyglądała szkoła przyszłości?

Zarówno murowane, jak i cyfrowe korytarze będą przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla uczniów i pracowników. Sztuczna inteligencja zapewni skuteczny monitoring placówek, a w razie poważnych incydentów, jak np. pożar, powiadomi odpowiednie służby. Będzie także wsparciem w dostarczaniu odpowiednich treści dostosowanych np. do wieku uczniów.

Zintegrowane systemy i nowe technologie pozwolą na łatwą komunikację z uczniami oraz prowadzenie lekcji w ciekawy sposób. Dzięki wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wiedza będzie zaprezentowana w bardziej przystępnej formie. Uczniowie będą zdobywali nowe umiejętności w najwygodniejszy dla siebie sposób.

Kluczową rolę nadal odgrywa nauczyciel, który będzie punktem orientacyjnym, a zarazem wsparciem dla podopiecznych. Młodzież będzie zdobywała wiedzę nie tylko podczas zajęć, ale chętnie sama poszerzy ją w ramach czasu wolnego.

Choć nie mamy wiedzy o przyszłości, to możemy wyciągnąć pewne wnioski na podstawie tego, w którą stronę zmierza technologia. Jedno jest pewne. Filarem są i w najbliższej przyszłości będą nauczyciele. To oni przecierają szlaki i to na ich, szeroko rozumianym wsparciu, należy się skupić.

Chcesz się dowiedzieć więcej o nowoczesnych metodach edukacji? Zachęcamy do skorzystania z naszych kursów. W przystępny sposób dostarczą Ci przydatnej wiedzy do pracy z dziećmi i młodzieżą, ale to nie wszystko. Zajrzyj na stronę https://www.szkolna24.pl/.

Dbamy o Twoją prywatność. Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej dotyczących cookies zgadzasz się na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji znajduje się w Polityce prywatności na tej stronie.

Sukces
Przejdź do koszyka
Ostrzeżenie
Przejdź do koszyka
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie