Bezpłatne webinarium

„Mózg lubi rzeczy niezwykłe – wykorzystaj to!” - czyli o angażujących sposobach na rozpoczęcie i zakończenie lekcji. - Weź udział 25.04.2024 o godzinie 18:00!

Zapisz się
Webinar
PAKIET 5 ZA 3 POWRACA!

Stwórz pakiet idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

kup teraz
Pakiet 5 za 3
NAJCHĘTNIEJ WYBIERANE KURSY ON-LINE

każdego dnia czekają na Ciebie ciekawe promocje

zobacz promocje
Promocja
CERTYFIKOWANE KURSY ON-LINE

w ofercie grupowej i indywidualnej dla nauczycieli, wychowawców, dyrekcji, pedagogów, psychologów, logopedów i studentów

katalog szkoleń
Certyfikowane kursy online

Techniki wyciszające dla młodszych uczniów

Dzieci są pełne energii i często wydaje się, że ich baterie nigdy się nie wyczerpią, ale są też przytłoczone, nadmiernie pobudzone i niespokojne.

Czasami wszystko, czego potrzebują, to zmiana tempa lub aktywności, aby uspokoić nerwy lub zresetować się.

Chociaż możesz zachęcać do czynności, takich jak oddychanie, zamykanie oczu lub przyjmowanie rozciągliwej pozycji jogi, czasami wystarczy zmiana rodzaju aktywności.

Dzieci nie mogą się doczekać tych cennych minut, które mogą spędzić na zabawie na świeżym powietrzu lub w świetlicy. Przerwa jest niezbędną częścią dnia  , która daje uczniom szansę na zabawę i uzupełnia rygory wychowania fizycznego, a także czas akademicki w klasie. Przerwa pomaga w rozwijaniu umiejętności społecznych a nawet może poprawić wydajność poznawczą .

Problem — z którym prawdopodobnie zetknął się każdy nauczyciel w szkole podstawowej — polega na tym, aby twoje dzieci skupiły się po przerwie i przełączyły z powrotem w “tryb ucznia”. Na szczęście istnieje kilka uspokajających działań, które można wdrożyć w klasie. Oto kilka z nich.

Kilka strategii i działań uspokajających uczniów

Bez względu na to, jaką strategię wybierzesz, Twoi uczniowie odniosą więcej korzyści, jeśli będziesz się ich konsekwentnie trzymać. Przewidywalność w ich harmonogramach jest niezbędna, aby nadać im strukturę i ułatwić im poznanie, jakich zachowań od nich oczekujesz.

Stwórz relaksującą atmosferę

Spójrzmy prawdzie w oczy — ostre świetlówki, jasny wystrój i 30 maluchów stłoczonych w klasie nie jest środowiskiem sprzyjającym uspokojeniu. Więc jak możemy to naprawić? Na krótki czas po obiedzie lub przerwie przyciemnij światła. Poproś uczniów, aby pochylili głowy i delikatnie położyli policzki na zimnych biurkach.

Włącz kojącą muzykę. Muzyka klasyczna, slow jazz lub delikatna akustyka to dobre opcje. Pozwól swoim dzieciom odpłynąć przy dźwiękach skrzypiec lub spokojnych nut fortepianu. Zamiast muzyki można też włączyć inne relaksujące dźwięki, takie jak fale oceanu czy kojąca burza. 

W podobnym duchu możesz także wykorzystać relaksujące filmy do odtworzenia. Może twoje dzieci są bardziej wzrokowcami i potrzebują czegoś, na czym mogą się skupić. Filmy o akwariach i przyrodzie są do tego świetnym rozwiązaniem. Możesz także znaleźć filmy przedstawiające scenerię kosmosu, fale rozbijające się o plażę, a nawet trzaskający ogień w kominku na te mroźne zimowe dni.

Kiedy wprowadzasz dzieci z przerwy do klasy, upewnij się, że rozumieją, czego od nich oczekujesz w ramach uspokojenia atmosfery. Im dłużej pozwala się im być hałaśliwymi, tym dłużej potrwa, zanim uspokoją się w twojej klasie. Pomocne może być również podzielenie dzieci na małe grupy, gdy wracają do klasy. Innym podejściem może być wyznaczenie uczniom krótkich limitów czasowych na zajęcie miejsc i zachowanie ciszy.

Prowadź relaksujące ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe można wykonywać zawsze i wszędzie: na początku dnia, po zabawie lub jako sposób na skupienie się dziecka przed rozpoczęciem lekcji. Kiedy czujemy niepokój, nasze ciała przechodzą w tryb „walki lub ucieczki”, co sprawia, że ​​myślimy, że jesteśmy w niebezpieczeństwie i uciekamy przed wściekłym niedźwiedziem, mimo że po prostu siedzimy cicho przy biurku. Uspokajające ćwiczenia oddechowe zajmują tylko kilka minut i są dobrym sposobem na spowolnienie oddechu, obniżenie tętna i zapewnienie dzieciom poczucia spokoju i kontroli.

Można je wykonywać podczas jogi lub samodzielnie w spokojnej atmosferze. Poniżej znajduje się kilka technik oddychania, z których Twoje dzieci mogą skorzystać i dobrze się nimi bawić. Podobnie jak w przypadku jogi, wiele z nich może mieć motywy zwierzęce. Możesz także użyć czegoś w rodzaju nagrania wideo dotyczącego oddychania, aby pomóc uczniom zwizualizować swoje oddechy.

    • Oddychanie królika:  Wdychaj lub powąchaj krótkimi seriami i wydychaj jednym ruchem.
    • Oddychanie balonem:  Dzieci mogą udawać, że nadmuchują balon, powoli wydychając powietrze, a następnie powoli wypuszczając powietrze z balonu, również powoli wdychając.
    • Oddychanie trzmiela:  Powoli wdychaj, a następnie wypuść powietrze z lekkim brzęczeniem.
    • Oddychanie brzuchem:  Usiądź prosto lub połóż się z jedną ręką na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Wdychaj i wydychaj powoli, upewniając się, że wydychasz przez nos. Zwróć uwagę na ruchy brzucha.
    • Kwiaty i świece: Zachęć dzieci, aby zamknęły oczy i wzięły głęboki wdech przez nos, tak jakby wąchały piękny bukiet kwiatów. Następnie poinstruuj je, aby wydychały powoli przez usta, tak jak zdmuchują urodzinowe świeczki. Powtórz to pięć razy.
    • Bąbelki: Poproś klasę, aby wyobraziła sobie bańkę i wypełniła ją zmartwieniem, zanim zobaczy, jak odpływa. Możesz nawet poprosić swoje dzieci, aby wypełniły swoje wyimaginowane bańki szczęśliwymi wspomnieniami, aby zamiast tego myślały o wszystkich pozytywnych rzeczach.

Naucz uczniów strategii samouspokajania i uważności

Uczenie uczniów strategii samouspokojenia umożliwia im rozpoznawanie emocji i zarządzanie nimi. Jedną z najpotężniejszych praktyk samouspokojenia jest uważność . Bycie uważnym to psychologiczna praktyka, która skupia twoje myśli na teraźniejszości. Zachęca do zwracania uwagi na otoczenie, uczucia, emocje i zmysły. U dzieci uważność może pomóc im stać się bardziej świadomymi siebie i zacząć oceniać, w jaki sposób ich emocje wpływają na ich zachowanie. Uważność nie polega na „oczyszczaniu” umysłu, jak niektórzy mogą kojarzyć z technikami relaksacyjnymi. Chodzi bardziej o skupienie umysłu na obecnym środowisku.

Niektóre praktyki uważności obejmują to, czego można się spodziewać, na przykład głębokie oddychanie przypominające jogę, które pomaga w samouspokojeniu. Inne działania skupiają się na zmysłach. Zwróć uwagę, że te czynności są wykonywane z zamkniętymi oczami, z wyjątkiem czynności wzroku.

  • Skan ciała: Ten skan to świetny sposób, aby Twoje dzieci rozluźniły mięśnie, zwłaszcza jeśli biegały i nadal są pełne energii po przerwie. Robienie tego działa podobnie do obrazowania kierowanego, ponieważ słuchają ciebie lub nagrania, które instruuje ich, jak rozluźnić różne części ciała. Kiedy uwalniają napięcie z mięśni, powoli rozluźniają całe ciało.
  • Test smaku:  Daj uczniom mały kawałek jedzenia, na przykład rodzynkę, i ustaw minutnik. Możesz zacząć od 30 sekund i wydłużyć czas. Niech dzieci wkładają kawałek jedzenia do ust i nie jedzą go. Mogą toczyć cukierki, czuć je na języku. Ta aktywność zachęca ich do skupienia się na zmysłowych szczegółach doświadczenia, a nie na czymkolwiek innym, co dzieje się w ich mózgach.
  • Dźwięk:  Ponownie, niech dzieci zamkną oczy. Tym razem poproś ich, aby skupili się na dźwięku, który słyszą. Mogą to być samochody przejeżdżające autostradą, rozklekotany wentylator sufitowy nad nimi lub stukot obcasów nauczyciela w korytarzu.
  • Dotyk:  Niech dzieci znajdą coś, co mogą poczuć. Tym przedmiotem może być ich biurko, piórnik, płaszcz lub cokolwiek, co jest w zasięgu ręki. Ustaw stoper i niech dotkną obiektu. Mogą przesuwać po nim palcami, szczypać, pocierać o niego paznokciami, cokolwiek chcą, aby pomóc im się na nim skupić i pomyśleć o tym, jakie to uczucie.
  • Wzrok:  poproś dzieci, aby wybrały przedmiot w pokoju i skupiły się na nim. Mogą to wszystko ogarnąć wzrokiem i zwrócić uwagę na kolory, jasność, wszelkie odbicia lub drobne elementy.
  • Wdzięczność:  bycie wdzięcznym za swoją obecną sytuację to kolejny element uważności. Poproś uczniów, aby wymienili trzy rzeczy, za które są wdzięczni tego dnia. Pomoże im to skupić się na dobrych, mniej stresujących aspektach życia i zbuduje fundament dla pozytywnego myślenia.

Wprowadź aktywność

Każde dziecko jest wyjątkowe, co oznacza, że ​​prawdopodobnie zauważysz pewne różnice w klasie, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami i lękiem. Podczas gdy ciche, uważne zajęcia mogą działać dla niektórych, badania wykazały, że aktywne dzieci mają wyższą samoocenę i rzadziej cierpią z powodu lęku. Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać w szkole.

  • Joga

Udowodniono, że joga ma wiele zalet dla dzieci i jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie uważności. Joga pomaga dzieciom zwolnić tempo i skupić się, a także może być doskonałym uspokajającym zajęciem, które można wypróbować z klasą energicznych dzieci, aby przywrócić je do poziomu energii odpowiedniego do nauki.

  • Rozciąganie i odwrócenie

Czynność ta zajmuje tylko minutę i można z niej skorzystać o dowolnej porze dnia.

Zacznij od zachęcenia dzieci do wyprostowania się tak wysoko, jak to tylko możliwe, wyciągając ręce nad głowę i stając na palcach, zanim opadniesz z powrotem do normalnej pozycji stojącej. To świetny sposób na zmniejszenie napięcia i uczucie odświeżenia.

Inwersja oznacza sprowadzenie głowy poniżej serca i uważa się, że ma ona regenerujący wpływ na układ nerwowy. Po tym, jak ty i twoja klasa rozciągniecie się do góry, spróbuj pochylić się, aby dotknąć palców stóp (możesz zgiąć kolana, jeśli nie możesz dosięgnąć). Zostań tu przez kilka chwil i zauważ, jakie to odprężające uczucie.

Stwórz wyznaczoną przestrzeń do odstresowania

Ta metoda jest bardziej przeznaczona dla tych nielicznych uczniów, którzy nie mogą uspokoić się z resztą klasy. Te wyznaczone obszary są czasami nazywane, między innymi, zakątkami spokoju lub cichymi kącikami. Zapewniają dzieciom przestrzeń do rozładowania emocji i ochłonięcia. Działają one dobrze dla dzieci z problemami behawioralnymi i każdego ucznia mającego problemy z koncentracją lub energią. Oprócz krótkoterminowych rezultatów, cichy kącik może nauczyć uczniów technik uspokajania, które będą mogli stosować poza zajęciami.

Cichy kącik jest zwykle oddzielony od reszty klasy ścianką działową, taką jak zasłony lub inne niskie ścianki działowe. Pamiętaj, że nadal musisz widzieć ucznia. Możesz umeblować kącik przytulnymi, spokojnymi przedmiotami, takimi jak miękki dywan, pufa lub krzesło w kształcie motyla i poduszki.

Ta przestrzeń może również obejmować ćwiczenia uważności. Relaksująca muzyka lub dźwięki w słuchawkach mogą być miłym odwróceniem uwagi uczniów, podobnie jak czasopisma i książki. Możesz także powiesić plakaty, aby pomóc uczniom zrozumieć ich procesy myślowe i ćwiczenia uważności. Będziesz także potrzebować minutnika, aby uczniowie zrozumieli cel i ograniczenia cichego miejsca. Jest to miejsce, w którym można się zebrać, uspokoić i dołączyć do reszty grupy, a nie spędzać cały dzień. Wymaga to jasnej dyskusji z uczniami, aby zrozumieli, dlaczego i jak go używają.

Stworzenie zestawu narzędzi 

Wyposażenie spokojnego kącika w zestaw narzędzi do radzenia sobie z lękiem to świetny sposób, aby pomóc dzieciom w samodzielnym radzeniu sobie z emocjami. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na początek.

  • Słoik uspokajający

Trochę jak śnieżna kula, te brokatowe słoiczki zostały zaprojektowane tak, aby uspokoić i zrelaksować się, gdy dzieci patrzą, jak brokat opada. Szybki i łatwy sposób na regulowanie emocji przez dzieci, spraw, aby trzymały je na biurku lub w cichym kąciku.

  • Piłki antystresowe

Szybkie i łatwe do wykonania, wszystko czego potrzebujesz to kilka mocnych balonów, lejek i trochę mąki. Po prostu napełnij balony mąką i mocno zawiąż. Możesz nawet użyć permanentnego markera do napisania imion dzieci lub narysowania buźki na balonie.

Nauczyciele nieustannie poszukują sposobów na budowanie relacji ze swoimi uczniami i modelowanie odpowiednich zachowań podczas dnia szkolnego. Wypróbuj te uspokajające zajęcia w klasie lub w domu. Są świetne dla małych dzieci, przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.

  • Jeśli po zastosowaniu się do naszych wskazówek nadal potrzebujesz więcej wiedzy
  • Jeśli zainteresował Cię ten temat i czujesz pewnego rodzaju niedosyt

Zapoznaj się koniecznie z propozycjami certyfikowanych kursów on-line:

INFORMACJA O PRYWATNOŚCI PLIKÓW COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas przeglądania witryny. Część plików cookies, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są konieczne do działania podstawowych funkcji witryny.

Używamy również plików cookies stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookies będą przechowywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również z nich zrezygnować, ale rezygnacja z niektórych z tych plików może mieć wpływ na wygodę przeglądania.

Klikając „Przejdź do serwisu” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej stronie. Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności oraz polityką cookies. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres klikając w "Preferencje cookies".

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: informacje i regulaminy — zresetuj ustawienia cookies.

RODZAJE PLIKÓW COOKIES UŻYWANYCH NA NASZEJ STRONIE

Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres.

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: informacje i regulaminy — zresetuj ustawienia cookies.

Niezbędne

Przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

Statystyczne

Pomagają zrozumieć, w jaki sposób różni Użytkownicy Serwisu zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe

Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Ich celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych Użytkowników, a tym samym bardziej cenne dla wydawców, reklamodawców i strony trzecie (np. Google, Facebook).

Sukces
Przejdź do koszyka
Ostrzeżenie
Przejdź do koszyka
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie