Jak wspierać integrację sensoryczną przedszkolaków i młodszych uczniów?
kursu
szkolenia
trwania
Dla kogo jest ten kurs?
Jeśli jesteś nauczycielem przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej lub rodzicem dziecka w tym wieku, ale nie jesteś terapeutą integracji sensorycznej i chcesz wiedzieć, w jaki sposób wspierać procesy integracji sensorycznej – to kurs dla Ciebie. Jeśli chcesz zaproponować dzieciom atrakcyjne zabawy ruchowe wspierające te procesy - ten kurs również jest dla Ciebie.
Czego się nauczę?
Podczas kursu dowiesz się czym jest przetwarzanie sensoryczne i w jaki sposób wspierać dzieci w rozwoju tego obszaru. Poznasz również typowe przejawy trudności w zakresie integracji sensorycznej, które pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz w jaki sposób organizować dzieciom sprzyjającą przestrzeń w przedszkolu.
Co znajduje się w kursie?
Kurs składa się z kilku części, zawierających informacje o przetwarzaniu sensorycznym, aktywnościach wspierających rozwój tego obszaru oraz typowych przejawach trudności dziecka w tym zakresie. W treści kursu znajdziesz wiele propozycji zabaw, wspierających konkretne obszary rozwoju dziecka. Otrzymasz też propozycje odnośników do wartościowych stron internetowych.
Ponadto, będziesz mógł/a sprawdzić swoją wiedzę w 5 krótkich mini – testach oraz egzaminie końcowym, podsumowującym zdobytą podczas kursu wiedzę. Dzięki temu będziesz naprawdę profesjonalnie przygotowanym specjalistą.
kursu
szkolenia
trwania
Plan szkolenia
-
02Webinar cz. 1Webinar cz. 1
-
03Webinar cz. 2Webinar cz. 2
-
04Webinar cz. 3Webinar cz. 3
-
05Co to jest integracja sensoryczna (przetwarzanie sensoryczne)?Co to jest integracja sensoryczna (przetwarzanie sensoryczne)?
-
06WzrokWzrok
-
07SłuchSłuch
-
08DotykDotyk
-
09SmakSmak
-
10WęchWęch
-
11PropriocepcjaPropriocepcja
-
12Zmysł przedsionkowyZmysł przedsionkowy
-
13Rozwój procesów integracji sensorycznej u dzieciRozwój procesów integracji sensorycznej u dzieci
-
14Wsparcie rozwoju procesów integracji sensorycznej u dzieciWsparcie rozwoju procesów integracji sensorycznej u dzieci
-
15Zaburzenia sensoryczne zmysłu wzrokuZaburzenia sensoryczne zmysłu wzroku
-
16Zaburzenia sensoryczne zmysłu słuchuZaburzenia sensoryczne zmysłu słuchu
-
17Zaburzenia sensoryczne zmysłu dotykuZaburzenia sensoryczne zmysłu dotyku
-
18Zaburzenia sensoryczne zmysłu smakuZaburzenia sensoryczne zmysłu smaku
-
19Propriocepcja i zmysł przedsionkowyPropriocepcja i zmysł przedsionkowy
-
20Organizacja otoczenia dzieci jako profilaktyka zaburzeń procesów przetwarzania sensorycznegoOrganizacja otoczenia dzieci jako profilaktyka zaburzeń procesów przetwarzania sensorycznego
-
21Zmysł wzroku – zabawy i ćwiczeniaZmysł wzroku – zabawy i ćwiczenia
-
22Zmysł słuchu – zabawy i ćwiczeniaZmysł słuchu – zabawy i ćwiczenia
-
23Smak i zapach – zabawy i ćwiczeniaSmak i zapach – zabawy i ćwiczenia
-
24Zmysł dotyku - zabawy i ćwiczeniaZmysł dotyku - zabawy i ćwiczenia
-
25Propriocepcja i zmysł przedsionkowy – zabawy i ćwiczeniaPropriocepcja i zmysł przedsionkowy – zabawy i ćwiczenia
-
26PodsumowaniePodsumowanie
Jestem nauczycielką przedszkola, ale również metodykiem, pedagogiem i terapeutą pedagogicznym. Na co dzień przede wszystkim wspieram merytorycznie kadrę Przedszkola Szkrabki w Warszawie, podsuwając wskazówki, metody aktywizujące dzieci i pobudzając do refleksji. W swojej pracy pedagogicznej łączę elementy wielu metod: planu daltońskiego, pedagogiki Montessorii, metody projektów badawczych itp. Doskonalę swój warsztat przede wszystkim w zakresie możliwości indywidualizowania pracy z dziećmi i wspierania dzieci zdolnych.
Od kilku lat współpracuję z wydawnictwami edukacyjnymi, pisząc programy wychowania przedszkolnego, podręczniki, tworząc pomoce dydaktyczne dla dzieci oraz materiały metodyczne dla nauczycieli.
Prowadzę warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i rodziców, prezentując różne metody pracy z dzieckiem (przede wszystkim Plan Daltoński) oraz szerząc wiedzę na temat specyficznych trudności w uczeniu się (m.in. dysleksja).
Swoją wiedzą, doświadczeniem i materiałami dydaktycznymi dzielę się również na blogu www.przedszkolezpomyslem.pl.


