Mobbing w pracy. Na czym polega i jak sobie z nim radzić?
kursu
szkolenia
trwania
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs jest dla osób, które chcą szczegółowo poznać charakterystykę zjawiska mobbingu i nie mylić go z innymi zachowaniami. W dzisiejszych czasach jest to niezbędna wiedza dla każdego pracownika oraz pracodawcy, którego celem jest dbałość o siebie, jak również o współpracowników i pracowników.
Czego się nauczę?
Poznasz zachowania będące mobbingiem. Nauczysz się rozróżniać je od działań nie mających charakteru mobbingu. Zapoznasz się ze sposobami przeciwdziałającymi mobbingowi. Poznasz różnice w rodzajach przemocy w pracy i jakie jest w tym zakresie prawodawstwo.
Co znajduje się w kursie?
Kurs zaczynamy krótką charakterystyką zjawiska mobbingu. Następnie omawiamy jego cechy i aktywności mobbingowe zaburzające różne sfery funkcjonowania w zakładzie pracy. Omawiamy zachowania i zjawiska nie będące mobbingiem, a są często z nim mylone. Poznasz rodzaje mobbingu, czyli kto kogo może mobbingować i jakimi etapami ten proces się charakteryzuje. Zwróciliśmy uwagę na podobieństwa i różnice różnych form przemocy w pracy i związany z tym aspekt prawny. Poznacie sytuacje sprzyjające lobbingowi, a także cechy mobbera i osoby doświadczającej mobbingu. W ostatnim rozdziale skupiliśmy się na działaniach mogących przeciwdziałać temu zjawisku oraz na tym co może i powinna robić osoba będąca w tej sytuacji i w jaki sposób może bronić swoich praw.
Co jeszcze warto wiedzieć?
To czy zjawisko mobbingu wystąpi w Twoim zakładzie pracy w dużej mierze zależy tez od Ciebie, a przede wszystkim od tego czy reagujesz.
kursu
szkolenia
trwania
Plan szkolenia
-
02Charakterystyka zjawiska mobbinguCharakterystyka zjawiska mobbingu
-
03Cechy mobbinguCechy mobbingu
-
04Zachowania i zjawiska nie będące mobbingiemZachowania i zjawiska nie będące mobbingiem
-
05Płaszczyzny występowania mobbinguPłaszczyzny występowania mobbingu
-
06Etapy przebiegu mobbinguEtapy przebiegu mobbingu
-
07Mobbing a dyskryminacja, molestowanie i molestowanie seksualne – podobieństwa i różniceMobbing a dyskryminacja, molestowanie i molestowanie seksualne – podobieństwa i różnice
-
08PrawodawstwoPrawodawstwo
-
09PrzyczynyPrzyczyny
-
10Cechy mobberaCechy mobbera
-
11Charakterystyka ofiaryCharakterystyka ofiary
-
12Przeciwdziałanie mobbingowi w pracyPrzeciwdziałanie mobbingowi w pracy
-
13Ryzyko zawodowe i sytuacja społeczna w PolsceRyzyko zawodowe i sytuacja społeczna w Polsce
-
14Możliwe reakcje na mobbingMożliwe reakcje na mobbing
-
15Komunikacja a rozwiązywanie konfliktów w pracyKomunikacja a rozwiązywanie konfliktów w pracy
-
16Mediacje w miejscu pracyMediacje w miejscu pracy
-
17Test końcowyTest końcowy
Jestem psychoterapeutą, trenerem, pedagogiem, pracownikiem socjalnym i specjalistą ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt.
Prowadzę głównie psychoterapię indywidualną. Istotnym elementem terapii Gestalt jest spotkanie, w którym swoją uczciwością i autentycznością wspieram osoby w byciu sobą. Zachęcając do bycia naprawdę sobą szukamy wspólnie twórczych i niepowtarzalnych rozwiązań. Ponadto trening Gestalt skierowany jest do osób nie szukających terapii, ale jako metoda samopoznania i rozwoju potencjału osobowości oraz poszerzania świadomości.
Przede wszystkim pracuję z osobami będącymi w trudnych sytuacjach życiowych, przeżywających kryzys, doświadczających przemocy w różnej formie. Z osobami mającymi trudności w relacjach z innymi ludźmi oraz chcących lepiej zrozumieć siebie i swój sposób funkcjonowania, poszukujących rozwoju i zmiany, chcących świadomie podejmować decyzje.
Moją pasją jest również praca z osobami niepełnosprawnymi. Motywowanie ich i budowanie poczucia własnej wartości po to, by mogli aktywnie uczestniczyć w życiu naszego społeczeństwa. Ich rozbudzona i wspierana aktywność społeczna i zawodowa połączona z ich uśmiechem jest dla mnie najlepszą satysfakcją.


