Jak wspierać rozwój emocjonalno - społeczny dzieci za pomocą dramy?
kursu
szkolenia
trwania
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs przeznaczony jest dla wszystkich nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej i wychowawców, którzy chcą poznać metody aktywizujące sprzyjające rozwojowi dojrzałości emocjonalno – społecznej u dzieci.
Czego się nauczę?
W trakcie kursu zyskasz i poszerzysz wiedzę o metodzie dramy. Dowiesz się również w jaki sposób organizować zajęcia dramowe odpowiadające potrzebom emocjonalno – społecznym dzieci w Twojej grupie lub klasie. Poznasz też sposoby modyfikacji gotowych scenariuszy zabaw, by realizować cele odpowiednie dla Twojej grupy.
Co znajduje się w kursie?
Kurs składa się z kilku części, dotyczących kolejno: krótkiego wstępu teoretycznego, przeglądu kolejnych technik dramowych, informacji o relacjach społecznych w grupie. Ponadto znajdziesz w nim wiele praktycznych wskazówek, zestaw zabaw ukazujących różne techniki dramowe oraz omówienie przykładowych scenariuszy wykorzystanych wcześniej w pracy z dziećmi. W treści kursu znajdziesz też wiele odnośników do wartościowych stron internetowych i literatury dotyczącej poruszanej tematyki oraz przykłady praktycznych rozwiązań.
Ponadto, będziesz mógł/a sprawdzić swoją wiedzę w 5 krótkich minitestach oraz egzaminie końcowym, podsumowującym zdobytą podczas kursu wiedzę. Dzięki temu będziesz naprawdę profesjonalnie przygotowanym specjalistą, gotowym do pracy z grupą.
kursu
szkolenia
trwania
Plan szkolenia
-
01Kształtowanie się relacji społecznych w grupie dzieciKształtowanie się relacji społecznych w grupie dzieci
-
02Struktura wewnętrzna grupy przedszkolnejStruktura wewnętrzna grupy przedszkolnej
-
03Wzorzec norm i wartościWzorzec norm i wartości
-
04Trzy grupy mechanizmów socjalizacyjnychTrzy grupy mechanizmów socjalizacyjnych
-
05Społeczne doświadczenia dzieckaSpołeczne doświadczenia dziecka
-
06Rozwój zabawyRozwój zabawy
-
07Rozwój kompetencji społecznychRozwój kompetencji społecznych
-
08Rozwój norm moralnychRozwój norm moralnych
-
09Jakie procesy społeczne zachodzą w grupie przedszkolnej i klasie szkolnej?Jakie procesy społeczne zachodzą w grupie przedszkolnej i klasie szkolnej?
-
10Rodzaj statusu członków grupyRodzaj statusu członków grupy
-
11Karta pracy do badania relacji w grupie tzw. Drzewko socjometryczneKarta pracy do badania relacji w grupie tzw. Drzewko socjometryczne
-
12Czynniki wpływające na pozycję dziecka w grupie przedszkolnejCzynniki wpływające na pozycję dziecka w grupie przedszkolnej
-
13Drama jako metoda stosowana w pedagogiceDrama jako metoda stosowana w pedagogice
-
14Czym zatem jest drama w wymiarze pedagogicznym?Czym zatem jest drama w wymiarze pedagogicznym?
-
15Cele dramy jako metody pedagogicznejCele dramy jako metody pedagogicznej
-
16Rodzaje dramyRodzaje dramy
-
17Wybrane techniki stosowane w metodzie dramyWybrane techniki stosowane w metodzie dramy
-
18Klasyfikacja Dorothy HeathcoteKlasyfikacja Dorothy Heathcote
-
20Wybrane gry dramoweWybrane gry dramowe
-
21TeatrTeatr
-
22Drama właściwaDrama właściwa
-
23BibliografiaBibliografia
Jestem nauczycielką przedszkola, ale również metodykiem, pedagogiem i terapeutą pedagogicznym. Na co dzień przede wszystkim wspieram merytorycznie kadrę Przedszkola Szkrabki w Warszawie, podsuwając wskazówki, metody aktywizujące dzieci i pobudzając do refleksji. W swojej pracy pedagogicznej łączę elementy wielu metod: planu daltońskiego, pedagogiki Montessorii, metody projektów badawczych itp. Doskonalę swój warsztat przede wszystkim w zakresie możliwości indywidualizowania pracy z dziećmi i wspierania dzieci zdolnych.
Od kilku lat współpracuję z wydawnictwami edukacyjnymi, pisząc programy wychowania przedszkolnego, podręczniki, tworząc pomoce dydaktyczne dla dzieci oraz materiały metodyczne dla nauczycieli.
Prowadzę warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i rodziców, prezentując różne metody pracy z dzieckiem (przede wszystkim Plan Daltoński) oraz szerząc wiedzę na temat specyficznych trudności w uczeniu się (m.in. dysleksja).
Swoją wiedzą, doświadczeniem i materiałami dydaktycznymi dzielę się również na blogu www.przedszkolezpomyslem.pl.


