Vademecum dostępności: czym jest dostępność cyfrowa
kursu
szkolenia
trwania
Dla kogo jest ten kurs?
Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się czym jest dostępność cyfrowa? Jak osoby z niepełnosprawnościami funkcjonują w sieci? Czy dotyczy Ciebie ustawa o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych? Co to jest WCAG 2.1? Dostępny dokument cyfrowy – czyli jaki? Dostępna strona internetowa – czyli jaka? Jeśli tak - ten kurs jest dla Ciebie!
(Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą poznać temat dostępności cyfrowej lub muszą, ponieważ odpowiadają za dostępność cyfrową instytucji publicznej. )
Czego się nauczę?
W trakcie kursu dowiesz się dlaczego Twoja instytucja musi spełniać standard WCAG 2.1. Kto korzysta z dostępności cyfrowej, dlaczego jest ona taka ważna, co możesz zrobić dla dostępności cyfrowej, jak ją wdrażać w swojej instytucji. Korzystając z kursu otrzymasz wskazówki jak utworzyć dostępną stronę internetową/ jak przygotować dostępny cyfrowo dokument jak redagować dostępną stronę internetową oraz gdzie szukać pomocy w przygotowaniu dostępnej strony internetowej.
Co znajduje się w kursie?
Kurs składa się z rozdziałów, z których dowiesz się:
- Jakie są prawne uwarunkowania dostępności cyfrowej w Polsce,
- Czym jest dostępność cyfrowa,
- Poznasz grupy użytkowników narażone na wykluczenie cyfrowe,
- Zapoznasz się z WCAG 2.1 – fundamentem dostępności cyfrowej,
- Dowiesz się co na stronie internetowej powinno być dostępne,
- Poznasz narzędzia umożliwiające sprawdzenie dostępności strony internetowej.
kursu
szkolenia
trwania
Plan szkolenia
-
02Prawo o dostępności cyfrowej w PolscePrawo o dostępności cyfrowej w Polsce
-
03Jakie strony muszą spełniać normy WCAG?Jakie strony muszą spełniać normy WCAG?
-
04Wymagania specjalne wynikające z przepisów prawaWymagania specjalne wynikające z przepisów prawa
-
05Deklaracja DostępnościDeklaracja Dostępności
-
06Terminy określone w ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnychTerminy określone w ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych
-
07Pamiętaj o portalach społecznościowychPamiętaj o portalach społecznościowych
-
08Jak w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) zawrzeć wymóg stworzenia dostępnego serwisu?Jak w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) zawrzeć wymóg stworzenia dostępnego serwisu?
-
09Czy zamówienie zgodności z WCAG zamyka temat?Czy zamówienie zgodności z WCAG zamyka temat?
-
10Czym jest dostępność cyfrowaCzym jest dostępność cyfrowa
-
11Grupy użytkowników narażone na wykluczenie cyfrowe - Rodzaje niepełnosprawnościGrupy użytkowników narażone na wykluczenie cyfrowe - Rodzaje niepełnosprawności
-
12Dostępne strony to nie tylko strony dla osób z niepełnosprawnościamiDostępne strony to nie tylko strony dla osób z niepełnosprawnościami
-
13Jak osoby z dysfunkcjami korzystają ze stron internetowych Przykłady na filmachJak osoby z dysfunkcjami korzystają ze stron internetowych Przykłady na filmach
-
14Standard WCAG 2.1 - Omówienie głównych zasadStandard WCAG 2.1 - Omówienie głównych zasad
-
15Zalecenia WCAG 2.1 dla redaktora stron internetowychZalecenia WCAG 2.1 dla redaktora stron internetowych
-
16Dokumenty w formacie PDFDokumenty w formacie PDF
-
17Filmy i AudioFilmy i Audio
-
18Zasady tworzenia napisów dla osób niesłyszącychZasady tworzenia napisów dla osób niesłyszących
-
19Tworzenie dostępnych dokumentów w edytorze tekstu – zbiór poradTworzenie dostępnych dokumentów w edytorze tekstu – zbiór porad
-
20Narzędzia umożliwiające sprawdzenie strony internetowejNarzędzia umożliwiające sprawdzenie strony internetowej
-
21Gdzie szukać wsparcia w zapewnieniu dostępności cyfrowejGdzie szukać wsparcia w zapewnieniu dostępności cyfrowej
-
22PodsumowaniePodsumowanie
Z wykształcenia jestem informatykiem. Zawodowo zajmuję się stronami internetowymi od ponad 20 lat. Jestem administratorem oraz redaktorem kilkudziesięciu serwisów internetowych w dużej instytucji publicznej. Odpowiadam za dostępność internetową kilkuset serwisów.
Strony, które tworzę zostały dostrzeżone i nagrodzone w konkursach "Strona Internetowa Bez Barier” oraz „Serwis www bez barier”. Jestem konsultantem ds. dostępności cyfrowej w jednym z projektów.
Prowadzę również audyty stron internetowych oraz szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej.
Dostępnością cyfrową zajęłam się najpierw z obowiązku a teraz stała się moją pasją. Regulacje prawne odnośnie tworzenia dostępnych stron internetowych dla instytucji publicznych obowiązywały w Polsce od dawna. Jednak ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych zmusiła instytucje publiczne do zadbania o dostępność cyfrowa swoich instytucji.
Teraz tworzenie dostępnych stron internetowych czy wpływanie na ich dostępność jest dla mnie wyrazem szacunku do drugiego człowieka. Jeżeli są możliwości, są standardy których stosowanie umożliwia równy dostęp dla każdego – dlaczego tego nie robić poprawnie? Poza tym jak Państwo dowiecie się z moich kursów, dostępność cyfrowa serwisów internetowych jest ważna dla wszystkich użytkowników, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami.
Czym jest zatem dostępność cyfrowa? To dziedzina wiedzy, zajmująca się problematyką tworzenia stron internetowych, aplikacji, dokumentów cyfrowych, multimediów, audiodeskrypcji tak by były dostępne dla jak najszerszego grona odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Dostępność serwisu internetowego oznacza stopień, w jakim może być on postrzegany, rozumiany i przeglądany przez wszystkich użytkowników, niezależnie od ich cech lub upośledzeń, a także niezależnie od właściwości używanego przez nich oprogramowania i sprzętu.
Dostępność dla mnie jest fascynująca ze względu na powiązanie wielu różnych sfer – technologicznej, prawnej i społecznej. Zapraszam na moje kursy.


